• vezuel

Ako byť šťastný - návyky, ktoré môžete pridať


"Umenie byť šťastný spočíva v schopnostinachádzať šťastie v obyčajných veciach"Pre každého vyzerá šťastie inak. Pre vás je to možno pokoj s tým, kým ste. Alebo mať zabezpečenú sieť priateľov, ktorí vás bezpodmienečne akceptujú. Alebo sloboda realizovať svoje najhlbšie sny. Bez ohľadu na vašu verziu skutočného šťastia máte na dosah šťastnejší a spokojnejší život. Niekoľko vylepšení vašich bežných návykov vám môže pomôcť dostať sa tam.


Na návykoch záleží. Ak ste sa niekedy pokúsili prelomiť zlozvyk, veľmi dobre viete, aké sú zakorenené. Dobré návyky sú tiež hlboko zakorenené. Prečo nezapracovať na tom, aby sa pozitívne návyky stali súčasťou vašej rutiny?


Ak niektoré z týchto návykov vytvárajú dodatočný stres alebo jednoducho nezodpovedajú vášmu životnému štýlu, prehliadnite ich. S trochou času a praxe prídete na to, čo pre vás funguje a čo nie.


Denné návyky

1. Usmievajte sa

Máte tendenciu sa usmievať, keď ste šťastní. Usmievame sa, pretože sme šťastní, a úsmev spôsobuje, že mozog uvoľňuje dopamín, čo nás robí šťastnejšími. To neznamená, že musíte neustále chodiť s falošným úsmevom na tvári. Ale keď sa nabudúce budete cítiť slabo, usmejte sa a uvidíte, čo sa stane. Alebo skúste každé ráno začať s úsmevom na seba do zrkadla.


2. Cvičenie

Pravidelné cvičenie môže pomôcť znížiť stres, pocity úzkosti a príznaky depresie a zároveň zvýšiť sebavedomie a šťastie. Nemusíte trénovať na triatlon ani liezť na útes – pokiaľ vás to, samozrejme, nerobí šťastnými.


Trik je nepreťažovať sa. Ak sa zrazu vrhnete do namáhavej rutiny, pravdepodobne skončíte len frustrovaní (a ubolení). Napríklad si pripomeňte si všetky zábavné aktivity, ktoré ste si kedysi užívali, no tie sa dostali mimo. Alebo aktivity, ktoré ste vždy chceli vyskúšať, ako je golf, bowling alebo tanec.


3. Doprajte si dostatok spánku

Bez ohľadu na to, do akej miery nás moderná spoločnosť vedie k menej spánku, vieme, že dostatočný spánok je životne dôležitý pre dobré zdravie, funkciu mozgu a emocionálnu pohodu. Vyhraďte si hodinu pred spaním ako pokojný čas. Okúpte sa, prečítajte si alebo urobte niečo relaxačné. Vyhnite sa ťažkému jedeniu a pitiu. Udržujte svoju spálňu tmavú, chladnú a tichú. Investujte do dobrej posteľnej bielizne.


4. Jedzte s ohľadom na náladu

Už viete, že výber potravín má vplyv na vaše celkové fyzické zdravie. Ale niektoré potraviny môžu tiež ovplyvniť váš stav mysle.


Napríklad:


Sacharidy uvoľňujú serotonín, hormón „dobrý pocit“. Jednoducho obmedzte jednoduché sacharidy – potraviny s vysokým obsahom cukru a škrobu – na minimum, pretože tento nárast energie je krátky a zrútite sa. Komplexné sacharidy, ako je zelenina, fazuľa a celé zrná, sú lepšie.

Chudé mäso, hydina, strukoviny a mliečne výrobky majú vysoký obsah bielkovín. Tieto potraviny uvoľňujú dopamín a norepinefrín, ktoré zvyšujú energiu a koncentráciu.

Vysoko spracované alebo vyprážané jedlá majú tendenciu zanechávať pocit skľúčenosti. Rovnako bude aj vynechávanie jedál.

Začnite tým, že si každý deň vyberiete lepšie jedlo.


Vymeňte napríklad veľké sladké pečivo na raňajky za grécky jogurt s ovocím. Stále zasýtite chuť na sladké a bielkoviny vám pomôžu vyhnúť sa rannému energetickému poklesu. Skúste každý týždeň pridať novú výmenu potravín.


5. Buďte vďační

Vďačnosť môže okrem iných výhod výrazne podporiť vašu náladu. Začnite každý deň uznaním jednej veci, za ktorú ste vďační. Počas dňa sa snažte dávať pozor na príjemné veci vo svojom živote. Môžu to byť veľké veci, napríklad vedieť, že vás niekto miluje, alebo získať zaslúžené povýšenie.


6. Dajte kompliment

Prejav láskavosti vám môže pomôcť cítiť sa spokojnejšie. Úprimný kompliment je rýchly a jednoduchý spôsob, ako niekomu rozjasniť deň a zároveň dať impulz svojmu vlastnému šťastiu. Zachyťte pohľad danej osoby a povedzte to s úsmevom, aby vedel, že to myslíte vážne. Možno budete prekvapení, aký dobrý pocit z toho máte.


7. Zhlboka dýchajte

Keď sa nabudúce budete cítiť vystresovaní alebo namyslení, vykonajte tieto kroky:


Zatvor oči. Skúste si predstaviť šťastnú spomienku alebo krásne miesto. Pomaly a zhlboka sa nadýchnite nosom. Pomaly vydýchnite ústami alebo nosom. Opakujte tento proces niekoľkokrát, kým nezačnete cítiť, že sa upokojujete.


8. Uznajte nešťastné chvíle

Pozitívny prístup je vo všeobecnosti dobrá vec, ale zlé veci sa stávajú každému. Je to len súčasť života. Ak dostanete nejaké zlé správy, pomýlite sa alebo máte pocit, že ste v hajzli, nesnažte sa predstierať, že ste šťastní.

Uznajte pocit nešťastia a nechajte ho na chvíľu zažiť. Potom sa zamerajte na to, čo vo vás vyvolalo takýto pocit a čo môže trvať, kým sa zotavíte.


Pomohlo by hlboké dýchacie cvičenie? Dlhá prechádzka vonku? Rozprávať sa o tom s niekým? Nechajte chvíľu prejsť a starajte sa o seba. Pamätajte, že nikto nie je vždy šťastný.


9. Veďte si denník

Denník je dobrý spôsob, ako si usporiadať myšlienky, analyzovať svoje pocity a robiť plány. A nemusíte byť literárny génius ani písať zväzky, aby ste mali z toho prospech. Môže to byť také jednoduché, ako keď si pred spaním zapíšete niekoľko myšlienok. Ak vás písanie určitých vecí znervózňuje, po dokončení to vždy môžete skartovať. Je to proces, ktorý sa počíta.Týždenné zvyky


Uvoľnite sa

Vyčistenie znie ako veľký projekt, ale vyčleniť si len 20 minút týždenne môže mať veľký vplyv.


Čo môžete urobiť za 20 minút? Veľa.


Nastavte si na telefóne časovač a venujte 15 minút upratovaniu konkrétnu oblasť jednej miestnosti – povedzme šatník alebo nekontrolovateľnú zásuvku. Uložte všetko na svoje miesto a vyhoďte alebo rozdajte všetok nadbytočný neporiadok, ktorý vám už neslúži.

Zvyšných 5 minút využite na rýchlu prechádzku obytným priestorom a odložte všetky zatúlané predmety, ktoré vám skončia v ceste.


Priatelia

Ľudia sú sociálne bytosti a mať blízkych priateľov nás môže urobiť šťastnejšími. V dospelosti sa môže zdať takmer nemožné nájsť si nových priateľov. Ale nie je to o tom, koľko priateľov máte. Ide o zmysluplné vzťahy – aj keď je to len s jedným alebo dvaja ľudia.


Spoločnosť sa nemusí obmedzovať len na iných ľudí. Domáce zvieratá môžu podľa viacerých štúdií ponúkať podobné výhody.


Zahoďte telefón

Odpojte sa. naozaj.


Vypnite všetku elektroniku a odložte slúchadlá aspoň na jednu hodinu raz týždenne. Budú tu pre vás aj neskôr. Ak ste sa nejaký čas neodpojili, možno vás prekvapí rozdiel, ktorý to spôsobuje. Nechajte svoju myseľ voľne blúdiť pre zmenu. Čítať. Meditujte. Choďte na prechádzku a všímajte si svoje okolie.


Choďte do prírody

30 minút alebo viac týždenne v zelených priestoroch pomôcť znížiť krvný tlak a depresiu.


Váš zelený priestor môže byť čokoľvek z vášho susedského parku, vášho vlastného dvora alebo strešnej záhrady – kdekoľvek, kde môžete oceniť trochu prírody a čerstvého vzduchu.


Meditujte

Meditácia nemusí byť zložitá. Môže to byť také jednoduché, ako ticho sedieť s vlastnými myšlienkami po dobu 5 minút. Dokonca aj vyššie spomínané hlboké dychové cvičenia môžu slúžiť ako forma meditácie.


Nájdite si rituál starostlivosti o seba

Možno je to uvoľnenie vášho pracovného týždňa dlhým horúcim kúpeľom. Alebo si osvojte rutinu starostlivosti o pleť, vďaka ktorej sa budete cítiť zhovievavo. Alebo si jednoducho vyhraďte jednu noc na to, aby ste pozerali film od začiatku do konca.


Nech je to čokoľvek, urobte si na to čas. Ak musíte, vložte si to do plánovača, ale urobte to.


Mesačné návyky


Vezmite sa von

Nemáš s kým ísť von? Aké pravidlo hovorí, že nemôžeš ísť von sám?


Choďte do svojej obľúbenej reštaurácie, pustite si film alebo sa vyberte na výlet, o ktorom ste vždy snívali.


Vytvorte si zoznam myšlienok


Prevezmite kontrolu nad svojimi myšlienkami počas krátkych okienok času. Na začiatku každého mesiaca si na malý papier alebo do telefónu urobte krátky zoznam šťastných spomienok alebo vecí, na ktoré sa tešíte. Keď sa pristihnete, že čakáte na odvoz, stojíte v rade v obchode s potravinami alebo máte len pár minút na zabitie, vyberte zoznam. Môžete ho použiť aj vtedy, keď sa celkovo cítite na dne a potrebujete zmeniť svoje myšlienky.


Ročné zvyky

Nájdite si čas na rozmyslenie - začiatok nového roka je dobrým časom na zastavenie a inventarizáciu svojho života. Vyhraďte si nejaký čas na to, aby ste sa dobehli tak, ako by ste to robili so starým priateľom:


Ako sa máš?

Čo si robil?

Ste šťastnejší ako pred rokom?


Pokúste sa však vyhnúť úsiliu, že sa budete príliš tvrdo súdiť za svoje odpovede. Dostali ste sa do ďalšieho roka, a to je veľa.


Prehodnoťte svoje ciele

Starajte sa o svoje telo

Nechajte zášť

Ponúknutie odpustenia alebo zanechanie nenávisti je niekedy viac o starostlivosti o seba ako o súcite s ostatnými.

Zvážte svoje vzťahy s ostatnými.

Aké máte návyky vy ?


Vezuel 💜

👉🏻Email: contact@unitednewschannel.org

vezuel@unitednewschannel.org


👉🏻 stiahnite si aplikáciu UNC: https://apps.wix.com/place-invites/invite-lp/53d67b6c-4a6c-4461-90dc-98c64e26f36d?ref=m_cl


💜 Odoberajte môj MEME kanál na Telegrame: https://t.me/lightloveenergy

💜 Odoberajte môj Youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCHsnDg0ZLFsPi921dvV13kA

150 views0 comments

Recent Posts

See All