• vezuel

Ako byť šťastný - návyky, ktoré môžete pridať


"Umenie byť šťastný spočíva v schopnostinachádzať šťastie v obyčajných veciach"Pre každého vyzerá šťastie inak. Pre vás je to možno pokoj s tým, kým ste. Alebo mať zabezpečenú sieť priateľov, ktorí vás bezpodmienečne akceptujú. Alebo sloboda realizovať svoje najhlbšie sny. Bez ohľadu na vašu verziu skutočného šťastia máte na dosah šťastnejší a spokojnejší život. Niekoľko vylepšení vašich bežných návykov vám môže pomôcť dostať sa tam.


Na návykoch záleží. Ak ste sa niekedy pokúsili prelomiť zlozvyk, veľmi dobre viete, aké sú zakorenené. Dobré návyky sú tiež hlboko zakorenené. Prečo nezapracovať na tom, aby sa pozitívne návyky stali súčasťou vašej rutiny?


Ak niektoré z týchto návykov vytvárajú dodatočný stres alebo jednoducho nezodpovedajú vášmu životnému štýlu, prehliadnite ich. S trochou času a praxe prídete na to, čo pre vás funguje a čo nie.


Denné návyky

1. Usmievajte sa

Máte tendenciu sa usmievať, keď ste šťastní. Usmievame sa, pretože sme šťastní, a úsmev spôsobuje, že mozog uvoľňuje dopamín, čo nás robí šťastnejšími. To neznamená, že musíte neustále chodiť s falošným úsmevom na tvári. Ale keď sa nabudúce budete cítiť slabo, usmejte sa a uvidíte, čo sa stane. Alebo skúste každé ráno začať s úsmevom na seba do zrkadla.


2. Cvičenie

Pravidelné cvičenie môže pomôcť znížiť stres, pocity úzkosti a príznaky depresie a zároveň zvýšiť sebavedomie a šťastie. Nemusíte trénovať na triatlon ani liezť na útes – pokiaľ vás to, samozrejme, nerobí šťastnými.


Trik je nepreťažovať sa. Ak sa zrazu vrhnete do namáhavej rutiny, pravdepodobne skončíte len frustrovaní (a ubolení). Napríklad si pripomeňte si všetky zábavné aktivity, ktoré ste si kedysi užívali, no tie sa dostali mimo. Alebo aktivity, ktoré ste vždy chceli vyskúšať, ako je golf, bowling alebo tanec.


3. Doprajte si dostatok spánku

Bez ohľadu na to, do akej miery nás moderná spoločnosť vedie k menej spánku, vieme, že dostatočný spánok je životne dôležitý pre dobré zdravie, funkciu mozgu a emocionálnu pohodu. Vyhraďte si hodinu pred spaním ako pokojný čas. Okúpte sa, prečítajte si alebo urobte niečo relaxačné. Vyhnite sa ťažkému jedeniu a pitiu. Udržujte svoju spálňu tmavú, chladnú a tichú. Investujte do dobrej posteľnej bielizne.


4. Jedzte s ohľadom na náladu

Už viete, že výber potravín má vplyv na vaše celkové fyzické zdravie. Ale niektoré potraviny môžu tiež ovplyvniť váš stav mysle.


Napríklad: