• vezuel

Kto vytvoril hadiu mohylu, najväčší hadí geoglyf na svete?

Na východe Spojených štátov amerických, uprostred stromov pozdĺž prítoku veľkej rieky Ohio, je jedným z najvýnimočnejších a najzáhadnejších útvarov, aké kedy človek vytvoril. Veľká hadia mohyla, hoci nikdy nie je vyššia ako 1 m, vedie krajinou v dĺžke 411 metrov.

Táto prehistorická podobizeň je najväčšou podobizňou hada na svete, no je takmer celá záhadná. Prvý záznam o tejto pamiatke pochádza z prieskumov uskutočnených v 19. storočí Ephraimom Squierom a Edwinom Davisom. Informovali o tom vo svojom historickom zväzku „Ancient of the Valley“ uverejnenom v roku 1848.


V skutočnosti je celá štruktúra ešte väčšia. Tvar rozdelený na tri časti sa rozprestiera 1375 stôp (419 metrov) po celej svojej dĺžke. Všeobecná šírka kopca má tendenciu byť okolo 20 až 25 stôp (6 až 7,6 metra).


Samotná mohyla sa prispôsobuje krivke krajiny, na ktorej bola vytvorená. Hlava hada sa blíži k útesu nad potokom, telo za ňou sa vinie tam a späť so siedmimi závitmi. Chvost končí v trojitej cievke.Samotná mohyla bola postavená väčšinou z vrstvy žltkastého ílu a popola, ktorá bola pred zasypaním zeminou vystužená vrstvou skál. Hlava hada tiež vyzerá, akoby sa pokúšal skonzumovať kopček v tvare vajca, ktorý je dlhý približne 37 metrov. Medzi učencami prebehla určitá diskusia, či je tento tvar vajcom, alebo pozostatkom akejsi ústrednej obradnej platformy.


Mohyla je oveľa menej viditeľná zo zeme. Je zaujímavé, že podobné podobizne hadov možno nájsť aj inde vo svete. V porovnaní s jeho inými rozmermi patrí tento had do kategórie objektov, ktoré by boli, podobne ako línie Nazca najvhodnejšie na pozorovanie zo vzduchu v dobe, keď to bolo zdanlivo nemožné.


Pôvod hadej mohyly

Napriek vykopávkam sa nenašli žiadne artefakty alebo nálezy, ktoré by priamo pomohli identifikovať, kedy alebo prečo bola postavená. V súčasnosti existujú dve hlavné teórie o tom, kto mohol postaviť pomník.


Niektorí predpokladajú, že by mohla patriť ku kultúre Adena, ktorá sa datuje od roku 800 pred Kristom do približne 100 po Kr.

Iní sa domnievajú, že za to môže skôr staroveká kultúra Fort. Vďaka tomu by bola štruktúra oveľa novšia, pretože táto kultúra pochádza z rokov 1000 až 1750 nášho letopočtu. Táto teória zvyčajne zaraďuje stavbu niekde do 11. storočia.


Adena

Kultúra Adena je dobre zavedená a starodávna kultúra, o ktorej je známe, že prekvitala na severoamerickom kontinente. Porovnanie artefaktov nájdených v Kentucky s kostrovými pozostatkami, ktoré sa našli v blízkosti hadej mohyly, viedlo výskumný tím k presvedčeniu, že ho vytvorila rovnaká kultúra a je známe, že Adena sa rozšírila až do údolia. A je známe, že inde postavili veľké mohyly, hoci nič také ako Hadia mohyla.


V opozícii k tejto teórii je, že hadia mohyla patrí do starovekej kultúry Fort. V roku 1996 tím Roberta Fletchera a Terryho Camerona znovu otvoril niektoré zo zákopov, ktoré vytvorili vyšetrovatelia v 19. storočí. Vo svojich vykopávkach našli drevené uhlie, ktoré bolo pri testovaní datované nie skôr ako 1070 nášho letopočtu. To by teda mohlo naznačovať, že staroveká kultúra Fort, ktorá v tom čase obývala údolie Ohio, postavila mohylu možno nad skoršími menšími mohylami, ktoré postavila Adena.


Ale aj táto teória je sama o sebe problematická. Mohyla nie je charakteristická pre národy starovekých Fort. Neobsahuje žiadne identifikovateľné artefakty a v blízkosti podobizne sa nenašli žiadne viditeľné pohrebiská, čo je pre kultúru týchto ľudí neobvyklé.Vezuel 💜


👉🏻Email: contact@unitednewschannel.org


vezuel@unitednewschannel.org


👉🏻 stiahnite si aplikáciu UNC: https://apps.wix.com/place-invites/invite-lp/53d67b6c-4a6c-4461-90dc-98c64e26f36d?ref=m_cl


💜 Odoberajte môj MEME kanál na Telegrame: https://t.me/lightloveenergy


💜 Odoberajte môj Youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCHsnDg0ZLFsPi921dvV13kA

106 views1 comment

Recent Posts

See All