• Prvý Divoch

Menej je viac? ... malý návod na VEĽKÝ život.


Prvý Divoch z AD


Čo v sebe vnútorne prežívame, keď začujeme niekoho vysloviť túto prostú, nie sprostú, a zároveň geniálnu pravdu (možno pre niektorých iba názor)? Priprav sa na odhalenie jednej z dvoch najhlbších myšlienok J. R. R. Tolkiena. O tej druhej v inom blogu...


V tomto blogu predostriem pozornému čitateľovi výhody minimalistického ducha. Pri postupnom prechode z obézneho/materialistického marxizmu do starogréckeho/divošského minimalizmu čakajú na teba i mňa fantastické dary. Lebo keď dokážeme dať, s istotou dostaneme mnohokrát viac. Nedávame však z vypočítavosti, ale pre radosť. Na vnútornom úmysle pritom strašne záleží. Až tak, že až strach. :D


1. Čím menej vecí vlastníš, tým viac času máš na seba a vzťahy s inými ľuďmi. Je to jednoduchá rovnica. Ak zakopávaš o haldy vecí, ktoré si použil možno dvakrát v živote... a utieranie prachu ti zaberie celý deň, asi šliapeš úplne mimo. Si otrokom vlastného majetku. Rozpredaj čo najviac vecí, alebo ich rovno daruj niekomu, komu padnú na úžitok.


Nielenže ich nepotrebuješ; tieto veci ťa okrádajú o dôstojný ľudský život na 100 %. Alebo chceš ďalej iba utierať prach? Toto je vedomé evanjelium radosti v praxi.


Vyšší plat u väčšiny ľudí znamená, že míňajú ešte viac peňazí na hlúposti a upíšu na seba ešte väčší dlh. Tí najšťastnejší ľudia si za pár mesiacov zarobia istý obnos, aby z neho potom žili po zvyšok roka. Investuj svoj čas do seba a vzťahov, a nie do vecí, ktoré si chceš kúpiť.


Nechaj si iba zopár pekných a kvalitných kúskov (vrátane oblečenia). Lacnú kvantitu obchádzaj širokým oblúkom, ak to so svojím životom a so svojou planétou Zem myslíš vážne.


2. Zameraj svoju plnú pozornosť na zopár cieľov, nie tisíc. Už ti niekedy napadlo, že pozornosť máš len jednu? Chceš po zvyšok života sledovať najnovšie akcie zľavnených výrobkov v Kauflande alebo prežiť dobrodružný a skutočne bohatý život? Pozornosť máš iba jednu, človeče.


Celá divošská filozofia je o malých krokoch. Každý deň sa mi podarí posunúť v sile či ohybnosti tela o kúsok vpred. Každý deň aktívne vyhľadávam potravu pre dušu, myseľ i telo. Alebo sa môžem „fyzicky zodrať“ za jeden akčný týždeň, len aby som po zvyšok roka sedel na gauči a rozprával iným o tomto fakt akčnom týždni. Ktorý prístup nás však dostane ďalej a vyššie?


Ľudské telo je doslova stavané na intenzívne výkony s dlhými prestávkami. Striedanie dňa a noci. Spánku a spánku, no pre vedomých divochov ide o striedanie bdenia a bdenia. :P Keď si na polceste, prosím striedaj aspoň bdenie a spánok komplexu telo/myseľ/duša.


3. Dýchaj pomalšie/menej, no z plných pľúc pri zapájaní bránice. O hlbokom dychu Adama a Evy som už písal vo viacerých blogoch. Bez srandy. Aj to je súčasťou ducha minimalizmu. Tvoje telo totiž potrebuje oxid uhličitý ešte viac ako kyslík. Výdychy sú preto dôležitejšie ako tvoje nádychy. Fascinujúce, nie? Cvič sa v dychu a pravdepodobne sa ti podarí