• Prvý Divoch

Menej je viac? ... malý návod na VEĽKÝ život.

Updated: Jun 27


Prvý Divoch z AD


Čo v sebe vnútorne prežívame, keď začujeme niekoho vysloviť túto prostú, nie sprostú, a zároveň geniálnu pravdu (možno pre niektorých iba názor)? Priprav sa na odhalenie jednej z dvoch najhlbších myšlienok J. R. R. Tolkiena. O tej druhej v inom blogu...


V tomto blogu predostriem pozornému čitateľovi výhody minimalistického ducha. Pri postupnom prechode z obézneho/materialistického marxizmu do starogréckeho/divošského minimalizmu čakajú na teba i mňa fantastické dary. Lebo keď dokážeme dať, s istotou dostaneme mnohokrát viac. Nedávame však z vypočítavosti, ale pre radosť. Na vnútornom úmysle pritom strašne záleží. Až tak, že až strach. :D


1. Čím menej vecí vlastníš, tým viac času máš na seba a vzťahy s inými ľuďmi. Je to jednoduchá rovnica. Ak zakopávaš o haldy vecí, ktoré si použil možno dvakrát v živote... a utieranie prachu ti zaberie celý deň, asi šliapeš úplne mimo. Si otrokom vlastného majetku. Rozpredaj čo najviac vecí, alebo ich rovno daruj niekomu, komu padnú na úžitok.


Nielenže ich nepotrebuješ; tieto veci ťa okrádajú o dôstojný ľudský život na 100 %. Alebo chceš ďalej iba utierať prach? Toto je vedomé evanjelium radosti v praxi.


Vyšší plat u väčšiny ľudí znamená, že míňajú ešte viac peňazí na hlúposti a upíšu na seba ešte väčší dlh. Tí najšťastnejší ľudia si za pár mesiacov zarobia istý obnos, aby z neho potom žili po zvyšok roka. Investuj svoj čas do seba a vzťahov, a nie do vecí, ktoré si chceš kúpiť.


Nechaj si iba zopár pekných a kvalitných kúskov (vrátane oblečenia). Lacnú kvantitu obchádzaj širokým oblúkom, ak to so svojím životom a so svojou planétou Zem myslíš vážne.


2. Zameraj svoju plnú pozornosť na zopár cieľov, nie tisíc. Už ti niekedy napadlo, že pozornosť máš len jednu? Chceš po zvyšok života sledovať najnovšie akcie zľavnených výrobkov v Kauflande alebo prežiť dobrodružný a skutočne bohatý život? Pozornosť máš iba jednu, človeče.


Celá divošská filozofia je o malých krokoch. Každý deň sa mi podarí posunúť v sile či ohybnosti tela o kúsok vpred. Každý deň aktívne vyhľadávam potravu pre dušu, myseľ i telo. Alebo sa môžem „fyzicky zodrať“ za jeden akčný týždeň, len aby som po zvyšok roka sedel na gauči a rozprával iným o tomto fakt akčnom týždni. Ktorý prístup nás však dostane ďalej a vyššie?


Ľudské telo je doslova stavané na intenzívne výkony s dlhými prestávkami. Striedanie dňa a noci. Spánku a spánku, no pre vedomých divochov ide o striedanie bdenia a bdenia. :P Keď si na polceste, prosím striedaj aspoň bdenie a spánok komplexu telo/myseľ/duša.


3. Dýchaj pomalšie/menej, no z plných pľúc pri zapájaní bránice. O hlbokom dychu Adama a Evy som už písal vo viacerých blogoch. Bez srandy. Aj to je súčasťou ducha minimalizmu. Tvoje telo totiž potrebuje oxid uhličitý ešte viac ako kyslík. Výdychy sú preto dôležitejšie ako tvoje nádychy. Fascinujúce, nie? Cvič sa v dychu a pravdepodobne sa ti podarí odomknúť mocný zámok od dlhodobého a komplexného zdravia.


4. Jedz menej ráz, menšie porcie a menej často. Naše telá sú také dokonalé, že môžu žiť iba zo slnka, ak sa vyšplháme na istý level v našom vedomom živote. (Toto pravidlo neplatí pre ľudí trpiacich anorexiou!) Jedlo je preto skôr na oblaženie chuťových pohárikov, niečo ako hobby vo voľnom čase. Raz do týždňa skús jedlo úplne vynechať. Ak sa ti to nepodarí, nič sa nedeje; skrátka potrebuješ voľnejší prechod – iba uber z plynu, aby si z neho raz mohol zopárkrát (či úplne) stiahnuť nohu. :P


Keď naše telo hladuje vrátane spánku 16 hodín a viac, spúšťajú sa v ňom zázračné opravné mechanizmy, ktoré zostávajú pri častom napchávaní sa vypnuté. O čom hovorím?


Počas viachodinového okna bez jedla ti stúpa citlivosť na inzulín (opak cukrovky), zvyšuje sa tvoja imunita, zastavuje sa ti a obracia biologický vek smerom k tvojmu detstvu, skrátka dochádza ku komplexnej regenerácii tvojho dokonalého tela. Civilizačné choroby sa stanú minulosťou. Aké sú výhody na záver tejto zázračnej premeny okrem rapídne vyššieho i funkčného veku?


Viac si vychutnáš jedlo, pretože ho viac degustuješ a menej hlceš. Dlhšie ho prežúvaš. Za jednu z úžasných výhod tiež považujem tú, že už jedlu neslúžim ako otrok. Nie som od neho závislý! Keď pre prácu nestíham jesť, som v pohode – môj metabolizmus bezbolestne vyžije aj z tukov. Moje telo ľahko prepína z tukového metabolizmu do cukrového a späť. Samozrejme, táto schopnosť mi oproti bežným športovcom poskytuje až strašidelnú výhodu.


(Ľudia s nadváhou fungujú na cukrovom metabolizme, čo je asi také efektívne ako auto s benzínovým motorom, teda mizerne efektívne.) Pri spaľovaní cukrov tvoje telo iba spaľuje cukry, no pri spaľovaní tukov sa súbežne v našich telách odohrávajú všetky zázračné regeneračné mechanizmy, ktoré si vieme aj nevieme predstaviť.


Občasným hladovaním si tiež reštartuješ svoj mikrobióm. Tieto miliónové kolónie baktérií majú jeden z najväčších dopadov na komplexné zdravie tvojho tela. Ak máš mikrobióm v poriadku, si skrátka zdravý. Ak ho v poriadku nemáš, v tvojom tele sa znovu a znovu rozbiehajú všakovaké zápaly a problémy – až do tvojej predčasnej smrti (pre slabý mikrobióm, nuž, čo už).


5. Menej rozprávaj. Vedomí ľudia sa odlišujú od tých mŕtvych práve tým, že dokážu ušami skutočne počúvať a očami skutočne vidieť. Keď tráviš čas s ľubovoľným človekom, trénuj sa v počúvaní. V upriamovaní pozornosti. Ak to neurobíš, budeš iba roboticky čakať, kým ten druhý sklapne, len aby si ty mohol zo seba vyliať narcistický prúd slov. O sebe. Spĺňa to však kritériá rozhovoru? Nie. Ide o dva monológy dvoch do seba zahľadených ľudí, ktorí uši vonkoncom nepotrebujú.


6. Menšie kroky počas behu. Je to smiešne, ale tí najrýchlejší, ale aj najvytrvalejší bežci na svete (ultramaratónci) sa snažia skrátiť krok. Prečo? Zo zdravotného hľadiska sa tvoje telo drasticky otriasa pri každom dopade. Skrátením krokov si dopad uľahčíš, dokonca tak dokážeš bežať rýchlejšie. Opäť platí, že menej je viac. Pokorne skrátiš krok a získaš zdravie i rýchlosť. Najmä keď pri behu využívaš dopad na prednú časť chodidla (otrasy absorbuje klenba a svalnaté lýtko) v porovnaní s dopadom na pätu (otrasy absorbujú kĺby a chrbtica bez ohľadu na „mäkkosť“ podrážky).


7. Menšie činy s väčšou láskou. Keby som vedel zhrnúť celú múdrosť ľudského života do jediného výroku, tak je to tento. Siedma zásada ducha minimalizmu. Ako pokútni ľudia, ty a ja, máme tendenciu sústrediť sa na obrovské činy. Zachrániť našu galaxiu, povedzme. Zlikvidovať jedným pracovne vypätým dňom všetko zlo vo svete. Náš život je však poskladaný prevažne z malých činov.


Preto nemá zmysel vzdychať nad záchranou Mliečnej cesty, ak sme po väčšinu dňa počas našich malých každodenných činov nenávistní, zloprajní, hašteriví, agresívni alebo totálne pasívni. No ak skutočne, ty a ja, dokážeme s radosťou a zhlboka dýchať, len tak si vychutnať slnko na pokožke, poskákať si od radosti z dobrých stránok každého dňa, najmä toho všedného a naoko nudného... ak si dokážeme vychutnať večeru či s úsmevom pomôcť inému človeku so sťahovaním skrine, splnili sme svoj cieľ.


Začali sme dýchať a žiť. Začali sme zachranovať galaxie úprimnými a naoko menšími činmi s väčšou láskou. S trochu praxe nám neskôr konečne dôjde, že to, čo sme predtým považovali za veľké činy vznešených hrdinov, až také veľké činy neboli. Naopak, práve milióny prostých každodenných činov s väčšou láskou práve umožnili tieto veľké činy.


Ide o jednu z najhlbších myšlienok spisovateľa J. R. R. Tolkiena, ktorá sa ako leitmotív prepletá celým jeho dielom. Hobbiti zachránili svet, aby to nebola nuda. Koho by bavil dvojstranový príbeh o mocnom elfskom bojovníkovi, ktorý za 1 hodinu priletí do Mordoru, rozseká na kúsky celú Sauronovu armádu a vzápätí hodí vládnuci prsteň do lávy? Živý vesmír fakticky neznáša nudu a stereotypy. Preto to tak dobre funguje nielen v trilógii Pán prsteňov, ale aj v našom svete.


Ľudia si prečítajú príbehy o neporaziteľnom Achillovi, ktorý likvidoval trójskych hrdinov jedného za druhým.


Áno, Achilles je úžasný, no len keď má za zadkom celú armádu Grékov. Len keď ide do boja s tisíckami „obyčajných“ vojakov. Čo sa stane počas trójskej vojny, keď sa Achilles začne chvastať pred hradbami Tróje, aký je úžasný? V momente, ako si neprávom privlastní celú slávu gréckej armády a zároveň keď mu za zadkom táto armáda nestojí, Paris využije príležitosť a prestrelí Achillovi pätu. Tomu úžasnému Achillovi, ktorý je vraj neporaziteľný.


Žiaden hrdina za nič nestojí, keď nemá za chrbtom armádu menších činov „obyčajných ľudí“ s väčšou láskou a odhodlaním. Armádu hobbitov. Toto „hrdinstvo“ jedného človeka je vlastne len úzkoprsá perspektíva, vytrhnutie z kontextu pre zbožstenie jedného a pohŕdanie druhými. Cena za to je priveľká, ide o drsný prejav satanizmu.


Aby sme zopár celebrít v našom svete mohli okultne zbožňovať, musíme všetkými ostatnými v istom zmysle pohŕdať. Preto je také nebezpečné a choré, keď si človek postaví modlu. Je pritom úplne jedno, o akú modlu ide. Či je z dreba a či z kameňa, či je to Amber Heard alebo Johnny Depp (hoci ide o 1. muža v histórii, ktorý vyhral spor so ženou :D...).


Je to vcelku komplexná škola. Keď zvládneme menšie činy s väčšou láskou a pochopíme ich pravý význam, sem-tam nám Vesmír zverí do rúk aj naoko veľké činy, aby nás rozmaznal. No urobí to až potom, keď si bude istý, že sme obstáli v malom. Minimalizmus znamená obstáť v malom. Zdá sa, že ide o skrytý maximalizmus vedomých ľudí. :P


8. Minimalistická obuv. Nedalo mi a musel som to zaklincovať ôsmym bodom. V zásade tu máme 2 vízie:

a) nech ľudská noha behá v lyžiarkach, nech pevná vonkajšia škrupina drží pokope atrofované členky, zničenú klenbu a chodidlá);

b) nech ľudská noha behá podľa Stvoriteľovho dizajnu, nech pracujú svalnaté lýtka a pružné šľachy s vysokou klenbou... a so žiadnou (naboso) alebo len s tenkou podrážkou.


Fact check: So žiadnou alebo len s tenkou podrážkou je prakticky nemožné vyvrtnúť si členok. Čerpám z vlastnej dlhoročnej praxe.


Obujte ma však do opätkových adidasiek a členok si spravidla vyvrtnem.


---


Možno to z tohto blogu vážne kričí, ale naďalej zostávam hlboko vnútorne presvedčený, že menej je viac. Čo si o tom myslíš ty? Neláka ťa táto drzá a efektívna cesta, ktorá obracia 100 rokov marketingu a vymývania mozgov naruby?


Neláka ťa zhodiť zo stola hromadu zbytočných sprostostí, len aby si si konečne začal svoj vedomý život vychutnávať plnými dúškami? Pričom „plnými dúškami“ myslím doslova?


Nemusíš milionárom byť, aby si ako milionár mohol žiť. Keď skutočne prestaviaš programy chudoby v tvojej mysli na programi hojnosti, na ekonomiku daru (a nie ekomoniku vykorisťovania seba i druhých), je len otázkou času a tvojej vytrvalosti, kedy k tebe pritečú aj tie skutočné milióny.


V tom však nikdy netkvela pointa, pretože po A, peniaze sú len nástroj... a po B, peniaze sú len fraškou „tajnej“ elity na vrchole pyramídy, aby udržiavala zástupy pod sebou v čo najväčšom otroctve, finančné otroctvo nevynechajúc. Po C, tvoje zdravé telo má nevyčísliteľnú sumu. Tvoja duša má nevyčísliteľnú sumu.


Posledná poznámka k dlhom: Aj tá najvýhodnejšia hypotéka je stále tragédiou v porovnaní so životom, v ktorom by si nijakú hypotéku nemal. Osobne si radšej potrápim svoju prudko kreatívnu myseľ, akoby som mal žiť v dlhoch. Zatiaľ mi to vychádza. :)


Teraz sa vážne smejem, lebo som pochopil, koľko maximalizmu a života naplno v sebe vlastne celý minimalizmus skrýva. Je to ako pasca na arogantných ľudí, ktorí pohrdnú minimalizmom, hneď ako ho niekto spomenie, vinou čoho sa sami okrádajú o maximálne/zázračné benefity minimalizmu v ich životoch.


Ach, ako ja len milujem paradoxy živého Vesmíru...

 

Tento odvážny blog sem priletel z horúcej dielne www.AkademiaDivochov.sk. Žijeme v časoch veľkej cenzúry, nie že nie, takže aby sme zostali v kontakte, odporúčam ti prihlásiť sa na odber v pätičke stránky. Odhlásiť z odberu sa môžeš kedykoľvek jedným klikom v pätičke mailov.


Ak chceš, prihlás sa na odber AD aj na youtube: https://www.youtube.com/channel/UCr6FL3v6ajA1RHDhxRn3YlA


Ak chceš, sleduj ma na VK alebo Telegrame:

https://vk.com/id668253820

https://t.me/AkademiaDivochovSk


Ak chceš, stiahni si môj prvý EBOOK o komplexnom zdraví zdarma:

https://mailchi.mp/68ac5c7ae28e/untitled-page.67 views0 comments

Recent Posts

See All