• vezuel

Našla sa konečne Shangri-La ?

Neexistuje žiadny záznam o tom, že by ľudia doteraz videli 100 stôp vysoký vodopád a sviežu subtropickú záhradu v tibetských Himalájach.


Možno to nie je úplne preslávený, zelenkastý, utopický himalájsky raj z románu Jamesa Hiltona „Stratený horizont“ z roku 1933 a následného filmu s rovnakým názvom. Ale je to zelené, je to druh raja a je ukryté hlboko v tibetských Himalájach v príšerne strmej rokline.


Miesto ukryté pod horským výbežkom v ostrom ohybe rokliny rieky Tsangpo, kde sú strany útesu len 75 yardov od seba a vrhajú večné tiene, sa nepodarilo zobraziť ani na fotografiách oblasti zo satelitného dohľadu.


"Ak existuje Shangri-La, čo ešte treba objaviť?"


Prieskumníci predbežne pomenovali nádený vodopád Hidden Falls of the Tsangpo, ktorý sa nachádza v zakázanej oblasti zvanej Pemako, ktorú Tibeťania považujú za veľmi posvätnú.


Okrem veľkolepého 100 stôp vysokého vodopádu, o ktorom sa dlho hovorilo, ale doteraz nebol zdokumentovaný, našli subtropickú záhradu medzi 23 000 a 26 000 stopami vysokými horami na dne 4 000 stôp vysokého útesu.


"Je to miesto prekypujúce životom." povedal jeden z objaviteľov v telefonickom rozhovore. Je to strašne divoká rieka s mnohými malými vodopádmi, silnými perejami a obrovským prúdom, ktorý sa tu valí. Napriek tomu sú tu všetky druhy flóry: subtropické borovice, rododendrony, skalnaté jedle, jedličky a smreky na svahoch. Medzi zvieratá patrí vzácny rohatý tvor nazývaný Takin, posvätný pre tibetských budhistov.


Keďže bolo ťažké dosiahnuť roklinu, povedal výskumník, že jedným z najťažších aspektov expedície bol odchod a návrat do civilizácie.


"Posledné, čo sme tu videli, bol pohľad dolu... s oblakmi utesňujúcimi roklinu a vodopádmi bočných prúdov, ktoré stekali do rieky," "Je to pravdepodobne najromantickejšia krajina, akú som kedy videl."


Ich objav okrem iného dokazuje, že dve veľké rieky Ázie - Tsangpo, ktorá preteká celý Tibet, a mocná Brahmaputra, ktorá preteká cez indický štát Ásam a Bangladéš až po Bengálsky záliv pripomína bájny „prameň Nílu“.


Najviac prekážok kládol južný prístup po Brahmaputre. Je to nesmierne náročný terén plný džungle, hmyzu a tigrov. Oblasť dolnej rokliny bola chránená Abhormi a Mishmi, barmskými kmeňovými skupinami. Chránili túto oblasť dosť zúrivo a prvé britské pokusy preniknúť boli zmarené.Satelit IKONOS spoločnosti Space Imaging urobil túto 1-metrovú farebnú snímku vodopádov Rainbow Falls a Hidden Falls pozdĺž rieky Tsangpo 9. mája 2000.
Hoci rieka Tsangpo začína vo výške 7000 stôp nad morom, rýchlo klesá a prerezáva tibetskú náhornú plošinu cez jedinú priepasť v Himalájach, ktorá je otvorená nepriaznivému počasiu indických plání a mokradí pod nimi.


Vezuel 💜 💜 Ľudové zhromaždenie živých ľudí https://nzosr.sk/ 👉🏻Email: contact@unitednewschannel.org vezuel@unitednewschannel.org 👉🏻 stiahnite si aplikáciu UNC: https://apps.wix.com/place-invites/invite-lp/53d67b6c-4a6c-4461-90dc-98c64e26f36d?ref=m_cl

💜 Odoberajte môj Youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCHsnDg0ZLFsPi921dvV13kA

214 views0 comments

Recent Posts

See All