• Prvý Divoch

Osloboď si nohy, ak chceš


Od Divocha


Ako deti sme behali prirodzene, zdravo a v súlade s dizajnom ľudskej nohy. Naboso. Až kým nám neobuli tenisky zo „sadry“, v ktorých sa rúca biomechanika človeka. Treba si uvedomiť, že my, ľudia, nemáme kopytá.


Niektorí z nás, ľudí, napríklad tarahumarovia z Medených kaňonov v tomto spôsobe behu aj pokračovali. Výsledok? Majú zdravé nohy až do neskorého veku. Pružné, silné a pevné, predovšetkým bez zodraných kolenných a bedrových kĺbov. Ako je to možné?


Ide o rozdiel medzi dopadom nohy na pätu a jej dopadom na prednú časť chodidla.


Je to jednoduché. Pri dopade na pätu sa otrasy vracajú cez kĺby a kosti. Ilúzia hrubej a mäkkej podrážky je iba ilúzia, pretože (bez ohľadu na tvoj pocit) sa sila prenášajúca sa do nôh a vyššie pri dopade na zem nedelí ani nezmenšuje. Zostáva rovnaká. Nešťastne hrubé podrážky riešia iba tvoj krátkodobý pocit.


Skús si však zabehať naboso po pätách a pochopíš, ako si likviduješ kĺby, keď si potom obuješ „ideálne bežecké tenisky“.


Pri dopade na prednú časť chodidla počas behu využívaš na tlmenie miesto kĺbov a kostí pružné svaly a sľachy. Klenba sa ti začne dvíhať do nebies – keď postupne zmeníš spôsob behu na ten zdravý a prirodzený. Pozor, ide o pomalý proces! Ak si nechal svoje nohy atrofovať 20 rokov, za jeden týždeň to nezvrátiš!


Preúčaj sa postupne, pomaly a opatrne, aby si sa nezranil. No keď sa konečne adaptuješ, oslobodil si si nohy. Zrazu môžeš behať donekonečna a ešte ďalej! Takýto beh lieči kolená, takýto beh ti spevňuje a zdvíha klenbu. Takýto beh ti skutočne zocelí nohy.


Beh, ktorý človeka robí človekom.


Viac v mojom videu. :)

138 views0 comments

Recent Posts

See All