• vezuel

Ploutonion - turecký vstup do podsvetia

V tureckej provincii Denizli, neďaleko mesta Pamukkale, ležia ruiny starovekého gréckeho mesta Hierapolis. Zatiaľ čo mnoho turistov navštevuje prírodné horúce pramene a malebné ruiny, starobylé mesto skrýva oveľa zlovestnejšie tajomstvo: Ploutonion.


Toto je náboženské miesto ukryté v Hierapolise, špeciálne venované Plutovi, bohovi podsvetia. Gréci a neskôr Rimania považovali toto miesto za vstup do ríše Pluta. Ľudia o ňom hovorili ako o bráne do podsvetia.


Ale toto nebol nejaký jednoduchý chrámový komplex. Samotný Ploutonion bola malá jaskyňa so schodíkmi vedúcimi hlboko pod zem, cestou do pekla. Každý, kto je natoľko hlúpy, aby zostúpil po týchto schodoch, by bol aj dnes v značnom nebezpečenstve.


Brána Pluta

Základy Hierapolisu boli položené vo frýgskej ére, ktorá dosiahla svoj zenit v 8. storočí pred Kristom. Ale veľa z toho, čo sa zachovalo z Hierapolisu, založil pergamský kráľ Eumenes II v 2. storočí pred Kristom. Názov Hierapolis bol odvodený od Hiery, ktorá bola manželkou zakladateľa Pergamu Telepha.
V 3. storočí pred Kristom bolo mesto klasifikované Rimanmi ako súčasť regiónu Pisidia Pacatiana. Nakoniec v roku 129 pred Kristom bolo mesto pripojené k ázijskej provincii Rímskej ríše a spadalo pod správu guvernérov starovekého Ríma.


Jaskyňa Smrti


Ploutonion alebo „Plutova brána“ bola znovuobjavená talianskymi archeológmi v roku 1965. Odkryli dve sochy Cerbera (trojhlavého psa, ktorý stráži podsvetie) a Háda, ktoré umiestnili na pôvodné miesta. Samotné sochy boli namontované v blízkosti „Theatron“, vyvýšených terás s výhľadom na veľkú potopenú arénu, v strede ktorej bol vchod do jaskyne. Staroveké svedectvá gréckych a rímskych pozorovateľov hovoria o obradoch na tomto mieste.


Obetné zvieratá, zvyčajne býky, boli poslané živé do jaskyne, pravdepodobne za úsvitu. Staršie frýgske obrady boli ešte odvážnejšie. Eunuchskí kňazi bohyne Kybele (Rimanmi nazývanej Galli) sami zostúpili do jaskyne a údajne vyšli živí, čím ukázali, že sú chránení pred jej nebezpečenstvom. Vstup do jaskyne bol pre nezasvätených prísne zakázaný, pretože by tiež určite zomreli.


Pravda je, žiaľ, prozaickejšia. Jaskyne pod Ploutonionom sú geotermicky aktívne, uvoľňujú oxid uhličitý, ako aj iné toxické výpary a plyny. Akýkoľvek živý tvor, ktorý by sa dostal do jaskyne, by sa nedostatkom kyslíka rýchlo udusil.


Podivné a nebezpečné: Čo leží v srdci jaskyne Davelis?

Podvedený v podnikaní alebo smolu v láske? Získajte tablet kliatby!

Riziko bolo na tomto mieste obzvlášť akútne kvôli prítomnosti tečúcej vody, ktorá preteká cez hlbokú skalnú štrbinu za malou komorou s rozlohou 32 štvorcových stôp (3 metre štvorcové) v jaskyni, ktorá je dostatočne veľká len pre jednu osobu. Voda nasáva plyn do komory, čo umožňuje hromadenie vysokých úrovní oxidu uhličitého.


Vzduch stúpajúci z jaskyne bol teplý a počas noci sa koncentroval a naplnil potopenú arénu obklopujúcu jaskyňu neviditeľným jazerom oxidu uhličitého. Oxid uhličitý je však ťažší ako vzduch, čo znamenalo, že diváci na vyvýšenom divadle Theatron budú v bezpečí. Za úsvitu bude koncentrácia na vrchole a zvieratá poslané do jaskyne určite zomrú. Potom, keď horúčava dňa spálila nebezpečné plyny, vstup do potopenej arény bol opäť bezpečný.


Kňazi z Cybele si boli dobre vedomí nebezpečenstva jaskyne. V jaskynnom systéme sú vrecká kyslíka a s najväčšou pravdepodobnosťou prežili tak, že sa doplazili do jedného z týchto bezpečných miest a neskôr sa objavili nezranení, aby demonštrovali svoju ochranu.


Stále nebezpečné

Chrám a veľká časť mesta boli zničené v 6. storočí nášho letopočtu zemetrasením, ale toto miesto bolo v tom čase kresťanmi na nejaký čas uzavreté. Dnes je toto miesto spolu s neďalekými horúcimi prameňmi a kúpaliskami obľúbenou turistickou destináciou.


Vezuel 💜 💜 Ľudové zhromaždenie živých ľudí https://nzosr.sk/ 👉🏻Email: contact@unitednewschannel.org vezuel@unitednewschannel.org 👉🏻 stiahnite si aplikáciu UNC: https://apps.wix.com/place-invites/invite-lp/53d67b6c-4a6c-4461-90dc-98c64e26f36d?ref=m_cl

💜 Odoberajte môj Youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCHsnDg0ZLFsPi921dvV13kA


215 views1 comment

Recent Posts

See All