• vezuel

Prečo je také ťažké povedať pravdu


"Skrývanie pravdy o tom, kto sme, nás vedie len k tomu, aby sme sa skrývali, bodka."


Naša spoločnosť neodmeňuje ľudí, ktorí hovoria pravdu. Edward Snowden a Julian Assange žijú v exile, Karen Silkwood prišla o život pri hľadaní pravdy.....


Namiesto toho, aby sme dostali odmenu za hovorenie pravdy, zaplatíme vysokú cenu. Mnohokrát, keď ma niekto nazval úprimnou, bolo to označené za negatívnu vlastnosť, zažili ste to? Väčšinou sa bojíme povedať pravdu, pretože hneď ako to urobíme, bude musieť nastať zmena. A ľudské bytosti sa boja zmeny.


Od detstva sme pripravovaní na to, aby sme nehovorili pravdu. Aby sme získali prijatie a lásku, po ktorej túžime, naučíme sa potlačiť ten malý hlások v nás a namiesto toho ísť s klamstvami.


Oficiálne klameme, aby sme neranili pocity ľudí, ale v skutočnosti je to preto, aby sme sa vyhli vlastnému nepohodliu a pohľad sklamania tých druhých z toho, čo sme práve vyslovili.


V dnešnej spoločnosti zdá sa je cena "nepravdivosti" vyššia ako cena poctivosti. Pretože cena, ktorú platíme, je v našom vnútri, v našom zdraví a pohode.


Zrádzame samých seba, keď zadržiavame pravdu, aby sme si zvýšili úctu v očiach niekoho iného, kto nikdy nie je dôležitejší ako my sami. Tým, že opustíme seba samého a nedokážeme povedať pravdu o nejakej situácii skĺzame pomaly do traumy. Traumy, že na pohodlí iných záleží viac ako na našich vlastných potrebách. A pohodlie je to posledné, čo kto potrebuje, aby sa v živote posunul vpred.


Koľko krát ste utlmili odpoveďou "mám sa fajn" svoju emocionálnu bolesť, dokonca aj sám pred sebou ?
Keď si konečne priznáme pravdu, všetko sa zmení. Naučíme sa nenávidieť to, čo sme predtým milovali - komfort, a milovať to, čo sme predtým nenávideli - pravdovravonosť .


Je to mechanizmus zvládania "závislosti" ako každý iný, navrhnutý tak, aby vás ochromil od bolesti, o ktorej ani netušíte. Vyžaduje, aby sme boli k sebe úprimní, často po prvýkrát.


Je pravda, že zmena je ťažká, najmä pri odhaľovaní a prekonávaní traumatickej minulosti. Ale nemôžete spracovať bolesť tak, že sa jej vyhnete.

Úprimnosť je kľúčová pre zdravý vzťah so sebou samým a ostatnými. Môže nám to pomôcť vyriešiť dlhodobé problémy, nájsť odpustenie a prehĺbiť naše vzťahy s ľuďmi, ktorí nás obklopujú.

Klamanie pochádza zo strachu.


Nečestnosť začína u seba. Začína to vtedy, keď sa nedokážeme vyrovnať s ťažkou skúsenosťou. Prvá lož je tá, ktorú si povieme. Zvyčajne je to „Nestalo sa to“ alebo „Takto sa to nestalo“. Vyhýbame sa týmto uvedomeniam, pretože sa bojíme toho, ako sa pri nich budeme cítiť. Robíme to, pretože by sme radšej žili s dlhodobými dôsledkami klamstva sebe a iným, ako čeliť dočasnej bolesti z pravdy. Takže pravdu a svoje pocity o nej potláčame klamstvom, aby sme udržali bolesť na uzde.


Keď nás zrania životné traumy, najmä tie veľké, ako je strata práce, vzťahu, finančného zabezpečenia alebo zdravia, málokedy si dávame dostatok času na spracovanie tvrdých ponaučení (pravdy) zo situácie.
Žiť v našom vlastnom malom svete lží, ktoré si sami vytvorili a vyhýbať sa pravde o našich životných skúsenostiach, si vyžaduje veľkú energiu a produkuje ešte väčšie množstvo stresu.


Začnite zmenu v sebe, začnite "poctivosť" - nahlas povedať pravdu v akejkoľvek situácii, pretože tá vám poskytne poskytnúť intenzívne emocionálne uvoľnenie zadržiavanej energie - padne vám kameň zo srdca.
Dobre, možno nechceme predbiehať a povedať našej svokre, ako veľmi nás dráždi. A možno nechceme svojim blízkym povedať každú maličkosť, ktorá nás privedie do šialenstva. Ale môžeme sa začať cítiť pohodlnejšie s úprimnosťou – s tým, že umožníme ľuďom, aby nás videli, počuli a poznali.


Vezuel 💖✨

🌍Napíšte mi: vezuel@unitednewschannel.org

👉🏻Email: contact@unitednewschannel.org

👉🏻Aplikácia UNC: https://apps.wix.com/place-invites/invite-lp/53d67b6c-4a6c-4461-90dc-98c64e26f36d?ref=m_cl

123 views0 comments

Recent Posts

See All