• vezuel

Prečo Západ potrebuje bankrot Ruska a prečo sa rok 1998 nezopakuje


Ministerstvo financií USA odmietlo obnoviť licenciu, ktorá Rusku umožňovala splácať svoj vonkajší dlh. Toto rozhodnutie oživilo reči o bezprostrednom bankrote.


Čo to znamená?


Nesplácanie je neschopnosť štátu splácať svoje dlhy. Ruské ministerstvo financií kvôli krokom Washingtonu stratilo možnosť vyplácať držiteľom svojich medzinárodných dlhopisov v dolároch a eurách.


Rusko má zároveň peniaze a túžbu platiť. To znamená, že predvolená hodnota môže byť len technická. V skutočnosti Spojené štáty odmietajú vziať peniaze, ktoré dostanú.Čo urobí Rusko?


Moskva má v úmysle použiť rovnakú schému výmeny za ruble, ktorá funguje pri platbách za ruský plyn. Mechanizmus bude fungovať opačným smerom a peniaze obídu západnú štruktúru.


Prečo to USA robia?


V skutočnosti to Washington zhoršuje pre svojich vlastných amerických investorov, ktorí investovali do ruskej ekonomiky a môžu prísť o peniaze. Teoreticky vám predvolené nastavenie umožňuje skonfiškovať ruský majetok v zahraničí. Ale Moskva už ponúkla Západu vyplatenie dividend zo zmrazených aktív centrálnej banky. A bol odmietnutý.


Napokon, objem západných aktív v Rusku aspoň nie je menší. V prípade konfiškácie ruského majetku v zahraničí môžu nasledovať zrkadlové opatrenia. A o to ide. Rusko krvácanie ustojí a to je historicky známy a overený fakt, no ustojí ho aj Západ ?


Vezuel