• vezuel

Systém 7 slov - 7 rovín vedomia

Všetci sme z času na čas v stave neistoty, čo sa deje a čo s tým robiť. Nevyhnutne to vytvára úzkosť a stres a zvyčajne vedie k poľutovaniahodným rozhodnutiam.


Systém 7 slov je spôsob, ako sa s tým vysporiadať. Je prekvapivo hlboká a efektívna metóda vzhľadom na to, aká je jednoduchá, všetko, čo musíme urobiť, je nezabudnúť ju používať.


Je len 7 vecí, 7 základných slov, ktoré treba vziať do úvahy: Nie, Dobrý deň, Ďakujem, Dovidenia, Prosím, Prepáčte a Áno.
Každé z týchto 7 základných slov má 4 kľúčové slová, ktoré odomknú ich hlbší, skrytý význam.


NIE

Definuje hranice, rozvíja jasnosť a určuje rozsah situácie, aby sme presne vedeli, s čím máme do činenia. Veľmi často je dôvod, prečo nemáme riešenie, jednoducho preto, že sme problém jasne nedefinovali v jednoduchých merateľných podmienkach. Predstavujeme si všetky možné možnosti, ktoré sú predstavami ustaranej mysle.


AHOJ

Rozširuje obzory nášho vnímania a myšlienok, pomáha nám uvažovať o nových informáciách, stretávať sa a konzultovať s novými ľuďmi a prijímať nové spôsoby videnia vecí. Ak hľadáme cestu von, zvyčajne ju nájdeme a to, čo sme považovali za nemožný problém, iná osoba považuje za banalitu.


ĎAKUJEM

Zapája uznanie, zjemňuje atmosféru a umožňuje nám cítiť sa viac sústredený v srdci. Srdce je nielen mäkké, ale aj silné a veľmi jemným spôsobom vytvára riešenia. Napriek tomu musíme zapojiť jeho silu a robíme to tak, že cítime a prejavujeme vďačnosť za to, čo máme, a nie sklamanie z toho, čo si myslíme, že nemáme.


ZBOHOM

Prináša rozuzlenie, rozhodnutie a pohyb – aby sme neprepadli strachu a neuviazli v zaužívaných vzorcoch negativity a nudy. Nie je to vždy koniec angažovanosti. Môže to byť len koniec fázy zapojenia a transformačný posun na ďalšiu úroveň.


PROSÍM

Používa sa na hľadanie spolupráce, spájanie toho, čo chceme my, s tým, čo chce iná osoba, a tak rozvíjať silu synergie. Spája prosbu so špecifickosťou. Musíme žiadať presne to, čo chceme, s postojom skromného očakávania a nie stratenej nádeje. Nie je to to isté ako žobranie.


PREPÁČ

Hovorí sa, že napraví škody, ktoré napáchame, keď sme boli príliš asertívni alebo necitliví a spôsobili spätnú reakciu, ktorá nám zablokovala cestu vpred. Ak to má byť účinné, treba to povedať úprimne a s citom. Zahŕňa výčitky svedomia.


ÁNO

Znamená naznačiť našu ochotu ísť s prúdom, akceptovať to, čo nemôžeme zmeniť, a dôverovať, že veci nakoniec vždy dobre dopadnú. Pohybuje sa od neochotného povolenia až po oddané odovzdanie sa.


Systém sa dá aplikovať úplne na čokoľvek. Pozrime sa na príklad – stretnutie s niekým výnimočným.


Spočiatku, keď sa stretneme s neznámym človekom, sme nejakým spôsobom prirodzene strážení, trochu opatrní so slovami, chránime sa a máme sklon ustúpiť od príliš intímnej úrovne fyzického dotyku.


Toto je Nie. Nesie to atmo