• vezuel

Zločiny CIA v čase


Operácie CIA a nepochybne aj iných agentúr sa riadia rovnakým opakujúcim sa scenárom. Po prvé, americké obchodné záujmy v zahraničí ohrozuje populárny alebo demokraticky zvolený vodca. Ľudia podporujú svojho vodcu, pretože má v úmysle uskutočniť pozemkovú reformu, posilniť odbory, prerozdeliť bohatstvo, znárodniť priemysel v cudzom vlastníctve a regulovať podnikanie na ochranu pracovníkov, spotrebiteľov a životného prostredia. Takže v mene amerického biznisu a často aj s ich pomocou CIA mobilizuje opozíciu.


Najprv identifikuje pravicové skupiny v krajine (zvyčajne armádu) a ponúkne im dohodu - " dostaneme vás k moci, ak pre nás zachováte priaznivú obchodnú klímu." Agentúra ich potom najíma, školí a pracuje s nimi na zvrhnutí existujúcej vlády (zvyčajne demokracie).


Využíva každý trik - propaganda, plnené volebné urny, kupované voľby, vydieranie, sexuálne intrigy, falošné príbehy o oponentoch v miestnych médiách, infiltrácia a rozvracanie protichodných politických strán, únosy, bitie, mučenie, zastrašovanie, ekonomické sabotáže a dokonca aj atentát.


Tieto snahy vyvrcholia vojenským prevratom, ktorý dosadí pravicového diktátora.

CIA cvičí diktátorov bezpečnostný aparát, aby zakročil proti tradičným nepriateľom veľkého biznisu pomocou vypočúvania, mučenia a vrážd. Hovorí sa, že obeťami sú „komunisti“, ale takmer vždy sú to len roľníci, liberáli, umiernení, odboroví vodcovia, politickí oponenti a zástancovia slobody prejavu a demokracie.


Nasleduje rozšírené porušovanie ľudských práv. Tento scenár sa opakoval toľkokrát, že ho CIA skutočne vyučuje v špeciálnej škole, notoricky známej „Škole Ameriky“. (Otvorila sa v Paname, ale neskôr sa presťahovala do Fort Benning, Georgia.) Kritici ju prezývajú „Škola diktátorov“ a „Škola vrahov“. CIA tu školí latinskoamerických vojenských dôstojníkov, ako vykonávať prevraty, vrátane použitia vypočúvania, mučenia a vraždy.


Asociácia pre zodpovedný disent odhaduje, že do roku 1987 zomrelo v dôsledku tajných operácií CIA 6 miliónov ľudí. CIA ospravedlňuje tieto kroky ako súčasť svojej vojny proti komunizmu. Ale väčšina prevratov nezahŕňa komunistickú hrozbu. Nešťastné národy sú terčom útokov z rôznych dôvodov: nielen ohrozenie amerických obchodných záujmov v zahraničí, ale aj liberálne či dokonca umiernené sociálne reformy, politická nestabilita, neochota vodcu vykonávať diktát CIA.

Novonasadený diktátor si často zvykne na bezpečnostný aparát, ktorý pre neho CIA vybudovala. Stáva sa odborníkom na riadenie policajného štátu. A keďže diktátor vie, že ho nemožno zvrhnúť, stáva sa nezávislým a vzdoruje vôli. CIA potom zistí, že ho nemôže zvrhnúť, pretože polícia a armáda sú pod kontrolou diktátora, ktorý sa bojí spolupracovať s americkými špiónmi zo strachu z mučenia a popravy. Jediné dve možnosti pre USA v tomto bode sú impotencia alebo vojna.


Príklady tohto „efektu bumerangu“ zahŕňajú iránskeho šacha, generála Noriegu a Saddáma Husajna. Bumerangový efekt tiež vysvetľuje, prečo sa CIA ukázala ako veľmi úspešná pri zvrhávaní demokracií, no úbohým zlyhaním pri zvrhávaní diktatúr.


Len pre ilustráciu z činnosti :

1929

Minister zahraničných vecí Henry Stimson odmieta podporiť operáciu na prelomenie kódu a hovorí: "Páni si navzájom nečítajú poštu."

1941

Vytvorenie COI – v rámci prípravy na 2. svetovú vojnu prezident Roosevelt vytvoril Úrad koordinátora informácií (COI). Generál William „Wild Bill“ Donovan vedie novú spravodajskú službu.

1942

Vytvorenie OSS - Roosevelt reštrukturalizuje COI na niečo vhodnejšie pre tajnú akciu, Úrad strategických služieb (OSS). Donovan naverbuje toľko bohatých a mocných národov, že nakoniec ľudia žartujú, že „OSS“ znamená „Och, také sociálne!“ alebo "Ach, takí snobi!"

1943

Taliansko - Donovan naverbuje katolícku cirkev v Ríme, aby sa stala centrom anglo-amerických špionážnych operácií vo fašistickom Taliansku. Jedna z najtrvalejších amerických spravodajských aliancií v studenej vojne.

1945

OSS sa ruší


Operácia PAPERCLIP – zatiaľ čo iné americké agentúry lovia nacistických vojnových zločincov na zatknutie, americká spravodajská komunita ich nepotrestaných pašuje do Ameriky na ich použitie proti Sovietom. Najdôležitejším z nich je Reinhard Gehlen, Hitlerov hlavný špión, ktorý vybudoval spravodajskú sieť v Sovietskom zväze.


S plným požehnaním USA vytvára „Gehlen Organization“, skupinu utečeneckých nacistických špiónov, ktorí reaktivujú svoje siete v Rusku. Organizácia Gehlen poskytuje USA svoje jediné spravodajské informácie o Sovietskom zväze počas nasledujúcich desiatich rokov, ktoré slúžia ako most medzi zrušením OSS a vytvorením CIA. Veľká časť „inteligencie“, ktorú poskytujú bývalí nacisti, je však falošná. Gehlen nafukuje sovietske vojenské kapacity v čase, keď Rusko stále prebudováva svoju zdevastovanú spoločnosť, aby nafúkol svoju vlastnú dôležitosť pre Američanov. V roku 1948 Gehlen takmer presvedčil Američanov, že vojna je bezprostredná a Západ by mal urobiť preventívny úder. V 50. rokoch vyrába fiktívnu „raketovú medzeru“.


Aby toho nebolo málo, Rusi dôkladne prenikli do organizácie Gehlen s dvojitými agentmi, čím podkopali práve americkú bezpečnosť, ktorú mal Gehlen chrániť.

1947

Prezident Truman požiadal Grécko o vojenskú pomoc na podporu pravicových síl bojujúcich proti komunistickým rebelom. Po zvyšok studenej vojny budú Washington a CIA podporovať notoricky známych gréckych vodcov s poľutovaniahodnými záznamami v oblasti ľudských práv.


Prezident Truman podpisuje zákon o národnej bezpečnosti z roku 1947, čím sa vytvorila Ústredná spravodajská služba a Rada národnej bezpečnosti. CIA sa zodpovedá prezidentovi prostredníctvom NSC – neexistuje žiadny demokratický alebo kongresový dohľad.


1948

Vytvorené krídlo skrytej akcie – CIA obnovuje krídlo skrytej akcie, nevinne nazývané Úrad pre koordináciu politík. Podľa tajnej charty medzi jeho povinnosti patrí „propaganda, hospodárska vojna, preventívna priama akcia vrátane sabotáží, antisabotážnych, demolačných a evakuačných procedúr, podvracanie proti nepriateľským štátom vrátane pomoci podzemným odbojovým skupinám a podpora pôvodných antikomunistických prvkov v ohrozené krajiny slobodného sveta“.


CIA korumpuje demokratické voľby v Taliansku, kde hrozia víťazstvom talianskych komunistov. CIA kupuje hlasy, vysiela propagandu, vyhráža sa a mláti opozičných vodcov a infiltruje a narúša ich organizácie. Funguje to -- komunisti sú porazení.

1949

CIA vytvára svoj prvý veľký propagandistický kanál, Rádio Slobodná Európa. Počas niekoľkých nasledujúcich desaťročí je jeho vysielanie tak očividne falošné, že sa istý čas považuje za nezákonné zverejňovať ich v USA.

Koniec 40. rokov

Operácia MOCKINGBIRD – CIA začína verbovať americké spravodajské organizácie a novinárov, aby sa stali špiónmi a šíriteľmi propagandy. Na čele tohto úsilia stoja Frank Wisner, Allan Dulles, Richard Helms a Philip Graham. Graham je vydavateľ denníka The Washington Post, ktorý sa stáva hlavným hráčom CIA. Nakoniec budú mediálne aktíva CIA zahŕňať ABC, NBC, CBS, Time, Newsweek, Associated Press, United Press International, Reuters, Hearst Newspapers, Scripps-Howard, Copley News Service a ďalšie. Podľa vlastného priznania CIA sa najmenej 25 organizácií a 400 novinárov stane majetkom CIA.

1953

CIA vo vojenskom prevrate zvrhla demokraticky zvoleného Mohammeda Mossadegha po tom, čo pohrozil znárodnením britskej ropy. CIA ho nahradí diktátorom, iránskym šachom, ktorého tajná polícia SAVAK je brutálna ako gestapo.


Operácia MK-ULTRA – Inšpirovaná severokórejským programom vymývania mozgov, CIA začína experimenty s ovládaním mysle. Najznámejšia časť tohto projektu zahŕňa podávanie LSD a iných drog americkým subjektom bez ich vedomia alebo proti ich vôli, čo spôsobí, že niektorí spáchajú samovraždu. Operácia však zahŕňa oveľa viac. Výskum čiastočne financovaný Rockefellerovými a Fordovými nadáciami zahŕňa propagandu, vymývanie mozgov, vzťahy s verejnosťou, reklamu, hypnózu a iné formy sugescie.

1954

Guatemala – CIA vo vojenskom prevrate zvrhla demokraticky zvoleného Jacoba Arbenza.

Arbenz sa vyhrážal to znárodniť Rockefellerovu spoločnosť United Fruit Company, v ktorej vlastní akcie aj riaditeľ CIA Allen Dulles. Arbenz je nahradený radom pravicových diktátorov, ktorých krvilačná politika zabije v najbližších 40 rokoch viac ako 100 000 Guatemalčanov.

1954-1958

Dôstojník CIA Edward Lansdale sa štyri roky pokúša zvrhnúť komunistickú vládu Severného Vietnamu pomocou všetkých obvyklých špinavých trikov. CIA sa tiež pokúša legitimizovať tyranský bábkový režim v Južnom Vietname, na čele ktorého stojí Ngo Dinh Diem. Tieto snahy si nedokázali získať srdcia a mysle obyvateľov Južného Vietnamu, pretože Diemova vláda je proti skutočnej demokracii, pozemkovej reforme a opatreniam na zníženie chudoby. Pokračujúce zlyhanie CIA má za následok eskaláciu americkej intervencie, ktorá vyvrcholí vo Vietname.

1956

Rádio Slobodná Európa podnecuje Maďarsko k vzbure vysielaním Chruščovovho tajného prejavu, v ktorom odsúdil Stalina. Naznačuje tiež, že americká pomoc pomôže Maďarom bojovať. Táto pomoc sa neuskutoční, keďže Maďari spustia ozbrojenú vzburu odsúdenú na zánik, ktorá len pozýva na veľkú sovietsku inváziu. Pri konflikte zahynulo 7 000 Sovietov a 30 000 Maďarov.

1957-1973

CIA vykoná približne jeden štátny prevrat ročne s cieľom anulovať demokratické voľby v Laose. Problémom je Pathet Lao, ľavicová skupina s dostatočnou podporou verejnosti na to, aby bola členom akejkoľvek koaličnej vlády. Koncom 50-tych rokov CIA dokonca vytvorila "Armee Clandestine" ázijských žoldnierov, aby zaútočili na Pathet Lao. Potom, čo armáda CIA utrpela početné porážky, USA začali bombardovať a zhodili na Laos viac bômb ako všetky bomby USA zhodené v druhej svetovej vojne. Štvrtina všetkých Laosanov sa nakoniec stane utečencami, mnohí žijú v jaskyniach.

1959

Americká armáda pomáha „Papa Doc“ Duvalierovi stať sa diktátorom Haiti.

Vytvára si vlastnú súkromnú políciu „Tonton Macoutes“, ktorá terorizuje obyvateľstvo mačetami. Počas vlády rodiny Duvalierovcov zabijú viac ako 100 000 ľudí. USA neprotestujú proti ich žalostnému stavu ľudských práv.


1961

Zátoka svíň – CIA posiela 1500 kubánskych exilantov, aby napadli Castrovu Kubu. Ale "Operácia Mongoose" zlyhá kvôli zlému plánovaniu, bezpečnosti a podpore. Plánovači si predstavovali, že invázia vyvolá ľudové povstanie proti Castrovi – čo sa nikdy nestane. Sľúbený americký letecký útok sa tiež nikdy neuskutoční. Toto je prvý verejný neúspech CIA, ktorý spôsobil, že prezident Kennedy prepustil riaditeľa CIA Allena Dullesa.


Dominikánska republika – CIA zavraždila Rafaela Trujilla, vražedného diktátora, ktorého Washington podporoval od roku 1930. Trujillove obchodné záujmy tak narástli (asi 60 percent ekonomiky), že začali konkurovať americkým obchodným záujmom.


Ekvádor - Armáda podporovaná CIA prinúti demokraticky zvoleného prezidenta Josého Velasca odstúpiť. Nahradí ho viceprezident Carlos Arosemana, CIA obsadí teraz uvoľnené viceprezidentské miesto vlastným človekom.


Kongo (Zair) - CIA zavraždila demokraticky zvoleného Patricea Lumumbu. Verejná podpora Lumumbovej politike je však taká vysoká, že CIA nemôže jednoznačne dosadiť jeho oponentov k moci. Nasledujú štyri roky politických nepokojov.

1963

Dominikánska republika – CIA vo vojenskom prevrate zvrhla demokraticky zvoleného Juana Boscha. CIA dosadí represívnu pravicovú juntu.


Ekvádor - Vojenský prevrat podporovaný CIA zvrhol prezidenta Arosemana, ktorého nezávislá (nie socialistická) politika sa stala pre Washington neprijateľnou. Vojenská junta preberá velenie, ruší voľby v roku 1964 a začína porušovať ľudské práva.

1964

Brazília - Vojenský prevrat podporovaný CIA zvrhol demokraticky zvolenú vládu Joaa Goularta. Junta, ktorá ju nahradí, sa v najbližších dvoch desaťročiach stane jednou z najkrvavejších v histórii. Generál Castelo Branco vytvorí prvé eskadry smrti v Latinskej Amerike alebo skupiny tajnej polície, ktoré lovia „komunistov“ na mučenie, vypočúvanie a vraždy.Títo „komunisti“ často nie sú viac než Brancovi politickí oponenti. Neskôr sa ukázalo, že CIA trénuje eskadry smrti.

1965

Indonézia - CIA zvrhla demokraticky zvoleného Sukarna vojenským prevratom. CIA sa snaží eliminovať Sukarna od roku 1957, využívajúc všetko od pokusu o atentát až po sexuálne intrigy, na nič iné ako na jeho vyhlásenie neutrality v studenej vojne. Jeho nástupca, generál Suharto, zmasakruje 500 000 až 1 milión civilistov obvinených z toho, že sú „komunisti“.


Dominikánska republika – vypukne ľudová rebélia, ktorá sľúbila, že znovu dosadí Juana Boscha ako zvoleného vodcu krajiny. Revolúcia je zničená, keď sa vylodia americkí námorníci, aby silou podporili vojenský režim. CIA riadi všetko v zákulisí.


Grécko - S podporou CIA kráľ odvoláva Georga Papandreousa z postu premiéra. Papandreous zlyhal to dôrazne podporovať záujmy USA v Grécku.


Kongo (Zair) - Vojenský prevrat podporovaný CIA dosadil Mobutu Sese Seka za diktátora. Nenávidený a represívny Mobutu využíva svoju zúfalo chudobnú krajinu za miliardy.


1966

"The Ramparts Affair" Radikálny časopis Ramparts začína sériu bezprecedentných článkov proti CIA.


Prišlo sa na to, že CIA zaplatila Michiganskej univerzite 25 miliónov dolárov, aby najala „profesorov“, ktorí školia juhovietnamských študentov v tajných policajných metódach. Ramparts tiež odhaľuje, že National Students' Association je front CIA. Študenti sú niekedy získavaní prostredníctvom vydierania a úplatku, vrátane odkladov odvodov.

1967

Grécko - Vojenský prevrat podporovaný CIA zvrhol vládu dva dni pred voľbami. Favoritom na víťazstvo bol George Papandreous, liberálny kandidát. Počas nasledujúcich šiestich rokov „vláda plukovníkov“ – podporovaná CIA – predstaví rozšírené používanie mučenia a vrážd proti politickým oponentom.


Keď grécky veľvyslanec namieta voči prezidentovi Johnsonovi o plánoch USA pre Cyprus, Johnson mu povie: "Jebte na svoj parlament a svoju ústavu."


Operácia PHEONIX – CIA pomáha juhovietnamským agentom identifikovať a následne zavraždiť údajných vodcov Viet Congu pôsobiacich v juhovietnamských dedinách. Podľa správy Kongresu z roku 1971 táto operácia zabila asi 20 000 „Viet Congov“.

1968

Operácia CHAOS – CIA ilegálne špehuje amerických občanov od roku 1959, ale s operáciou CHAOS prezident Johnson dramaticky zvyšuje úsilie. Agenti CIA sú v utajení ako študentskí radikáli, aby špehovali a narúšali kampusové organizácie protestujúce proti vojne vo Vietname. Hľadajú ruských podnecovateľov, ktorých nikdy nenachádzajú. CHAOS bude nakoniec špehovať 7 000 jednotlivcov a 1 000 organizácií.


Bolívia - Vojenská operácia organizovaná CIA zajala legendárneho partizána Che Guevaru. CIA ho chce nechať nažive kvôli výsluchu, ale bolívijská vláda ho popraví, aby zabránila celosvetovým výzvam na udelenie milosti.

1969

Notoricky známy mučiteľ CIA Dan Mitrione prichádza do Uruguaja, krajiny zmietanej politickými spormi. Zatiaľ čo pravicové sily predtým používali mučenie len ako poslednú možnosť, Mitrione ich presviedča, aby ho používali ako rutinnú, rozšírenú prax.


"Presná bolesť, na presnom mieste, v presnom množstve, pre požadovaný efekt," je jeho motto.


Techniky mučenia, ktoré učí eskadry smrti súperiace s nacistami. Nakoniec sa ho tak bojí, že ho revolucionári o rok neskôr unesú a zavraždia.

1970

Kambodža – CIA zvrhne princa Sahounka, ktorý je medzi Kambodžanmi veľmi obľúbený, pretože ich chránil pred vojnou vo Vietname. Nahradí ho bábka CIA Lon Nol, ktorá okamžite vrhne kambodžské jednotky do boja. Tento nepopulárny krok posilňuje kedysi menšie opozičné strany ako Červení Kméri, ktorí sa dostali k moci v roku 1975 a zmasakrovali milióny vlastných ľudí.

1971

Bolívia – Po pol dekáde politických nepokojov inšpirovaných CIA vojenský prevrat podporovaný CIA zvrhol ľavicového prezidenta Juana Torresa. V nasledujúcich dvoch rokoch nechá diktátor Hugo Banzer bez súdu zatknúť viac ako 2000 politických oponentov, potom ich mučiť, znásilňovať a popravovať.


Haiti - "Papa Doc" Duvalier zomrel a jeho 19-ročný syn "Baby Doc" Duvalier zostal diktátorom Haiti. Jeho syn pokračuje vo svojej krvavej vláde s plným vedomím CIA.

1972

Zákon Case-Zablocki – Kongres prijíma akt vyžadujúci Kongresové preskúmanie výkonných dohôd. Teoreticky by to malo zvýšiť zodpovednosť operácií CIA. V skutočnosti je to len okrajovo účinné.


Kambodža - Kongres odhlasoval prerušenie finančných prostriedkov CIA na tajnú vojnu v Kambodži.


1973

Čile – CIA zvrhne a zavraždí Salvadora Allendeho, prvého demokraticky zvoleného socialistického vodcu Latinskej Ameriky. Problémy začínajú, keď Allende znárodní americké firmy v Čile. ITT ponúka CIA 1 milión dolárov za prevrat (údajne odmietnutý). CIA nahradí Allendeho generálom Augustom Pinochetom, ktorý bude mučiť a vraždiť tisíce vlastných krajanov pri zásahu proti robotníckym vodcom a politickej ľavici.


Prezident Nixon odvolal riaditeľa CIA Richarda Helmsa za to, že nepomohol zakryť škandál Watergate. Novým riaditeľom CIA je William Colby, ktorý je relatívne otvorenejší reforme CIA.

1974

CHAOS odhalený - Novinár Seymour Hersh, ocenený Pulitzerovou cenou, publikuje príbeh o operácii CHAOS, domácom sledovaní a infiltrácii protivojnových skupín a skupín za občianske práva v USA. Tento príbeh vyvoláva národné pobúrenie.


1975

Austrália - CIA pomáha zvrhnúť demokraticky zvolenú, ľavicovo orientovanú vládu premiéra Edwarda Whitlama. CIA to robí tak, že dáva ultimátum svojmu generálnemu guvernérovi Johnovi Kerrovi. Kerr, dlhoročný spolupracovník CIA, uplatňuje svoje ústavné právo rozpustiť Whitlamovu vládu. Generálny guvernér je do značnej miery slávnostná funkcia menovaná kráľovnou; predseda vlády je zvolený demokraticky. Použitie tohto archaického a nikdy nepoužívaného zákona ohromuje národ.


Henry Kissinger, ktorý chce demonštrovať odhodlanie americkej armády po porážke vo Vietname, rozpútava v Angole vojnu podporovanú CIA. Na rozdiel od Kissingerových tvrdení je Angola krajinou malého strategického významu a nie je vážne ohrozená komunizmom. CIA podporuje brutálneho vodcu UNITAS, Jonasa Savimbiho. To polarizuje angolskú politiku a jeho oponentov ženie do náručia Kuby a Sovietskeho zväzu, aby prežili. Kongres preruší finančné prostriedky v roku 1976, ale CIA je schopná viesť vojnu mimo účtovníctva až do roku 1984, kedy bude financovanie opäť legalizované. Táto úplne nezmyselná vojna zabije viac ako 300 000 Angolčanov.


Philip Agee publikuje denník svojho života v CIA. Agee pracoval v 60. rokoch v tajných operáciách v Latinskej Amerike a podrobne popisuje zločiny, na ktorých sa podieľal.


V snahe znížiť škody prezident Ford vytvára "Rockefellerovu komisiu", aby vybielila históriu CIA a navrhla reformy. Viceprezident Nelson Rockefeller, je sám významnou osobnosťou CIA.

Piati z ôsmich členov komisie sú zároveň členmi Rady pre zahraničné vzťahy, organizácie ovládanej CIA.

1979

CIA nedokáže predpovedať pád iránskeho šacha, dlhoročnej bábky CIA, a vzostup moslimských fundamentalistov, ktorí sú nahnevaní na podporu CIA SAVAK, krvilačnej tajnej polície šacha. Moslimovia z pomsty zajali 52 Američanov ako rukojemníkov na americkom veľvyslanectve v Teheráne.


Sovieti napadli Afganistan. CIA okamžite začne dodávať zbrane akejkoľvek frakcii ochotnej bojovať proti okupačným Sovietom. Takéto nevyberané vyzbrojovanie znamená, že keď Sovieti odídu z Afganistanu, vypukne občianska vojna. Tiež fanatickí moslimskí extrémisti teraz vlastnia najmodernejšie zbrane. Jedným z nich je šejk Abdel Rahman, ktorý bude pozdejšie zapojený do bombového útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku.


Idealistická skupina mladých vojenských dôstojníkov, odrazená masakrom chudobných, zvrhne pravicovú vládu v Salvadore. USA však nútia neskúsených dôstojníkov, aby zahrnuli mnohých zo starej gardy na kľúčové pozície vo svojej novej vláde. Čoskoro sa veci vrátia do "normálu" - vojenská vláda potláča a zabíja úbohých civilných demonštrantov. Mnohí z mladých vojenských a civilných reformátorov, ktorí sa ocitli bezmocní, znechutene rezignujú.


1980

Arcibiskup San Salvadoru Oscar Romero prosí prezidenta Cartera „Christian to Christian“, aby prestal pomáhať vojenskej vláde vyvražďovať jeho ľud. Carter odmieta. Krátko nato líder pravice Roberto D'Aubuisson nechá Romerovi prestreliť srdce pri omši. Krajina sa čoskoro rozplynie v občianskej vojne, pričom roľníci v kopcoch bojujú proti vojenskej vláde. CIA a americké ozbrojené sily dodávajú vláde drvivú vojenskú a spravodajskú prevahu. Jednotky smrti vycvičené CIA sa potulujú po vidieku a páchajú zverstvá ako El Mazote v roku 1982, kde zmasakrujú 700 až 1 000 mužov, žien a detí. Do roku 1992 bude zabitých asi 63 000 Salvádorčanov.

1981

CIA začína predávať zbrane Iránu za vysoké ceny, pričom zisky použije na vyzbrojenie Contras bojujúcich proti vláde v Nikarague. Manuál bojovníka za slobodu CIA vydaný Contras obsahuje inštrukcie o ekonomickej sabotáži, propagande, vydieraní, úplatkoch, vydieraní, vypočúvaní, mučení, vraždách a politických vraždách.

1983

CIA dáva honduraským vojenským dôstojníkom Školiaci manuál o vykorisťovaní ľudských zdrojov – 1983, ktorý učí, ako mučiť ľudí. Notoricky známy honduraský „Prápor 316“ potom tieto techniky s plným vedomím CIA používa na tisícky ľavicových disidentov.


1984

Bolandov dodatok – bol schválený posledný zo série Bolandových dodatkov. Tieto dodatky znížili pomoc CIA pre Contras, posledný to úplne odreže. Riaditeľ CIA William Casey je však už pripravený „odovzdať“ operáciu plukovníkovi Oliverovi Northovi, ktorý ilegálne pokračuje v zásobovaní Contras prostredníctvom neformálnej, tajnej a samofinancujúcej siete CIA. To zahŕňa „humanitárnu pomoc“, ktorú darovali Adolph Coors a William Simon, a vojenskú pomoc financovanú predajom iránskych zbraní.1986

Nikaragua zostrelila dopravné lietadlo C-123, ktoré prevážalo vojenské zásoby do Contras.

Jediný, kto prežil, Eugene Hasenfus, sa ukáže ako zamestnanec CIA, rovnako ako dvaja mŕtvi piloti. Lietadlo patrí spoločnosti Southern Air Transport, frontu CIA.


Stúpajúca ľudová revolta na Haiti znamená, že "Baby Doc" Duvalier zostane "prezidentom na celý život" iba vtedy, ak ho bude mať krátky. USA, ktoré nenávidia nestabilitu v bábkovej krajine, odlietajú s despotickým Duvalierom do južného Francúzska na pohodlný dôchodok.

CIA potom zmanipuluje nadchádzajúce voľby v prospech ďalšieho pravicového vojenského silného predstaviteľa. Násilie však drží krajinu v politických nepokojoch ešte ďalšie štyri roky.

CIA sa snaží posilniť armádu vytvorením Národnej spravodajskej služby (SIN), ktorá potláča ľudovú vzburu mučením a vraždami.

1989

USA vtrhli do Panamy, aby zvrhli diktátora, ktorý si sami vytvorili, generála Manuela Noriegu.

Noriega je na výplatnej listine CIA od roku 1966 a prepravuje drogy s vedomím CIA od roku 1972. Koncom 80. rokov Noriegova rastúca nezávislosť a neústupčivosť rozhnevala Washington... a tak odišiel.

1991

Vojna v Perzskom zálive - USA oslobodili Kuvajt od Iraku. Iracký diktátor Saddám Husajn je však ďalším výtvorom CIA. S podporou USA Husajn napadol Irán v roku 1980. Počas tejto nákladnej osemročnej vojny CIA vybudovala Husajnove sily so sofistikovanými zbraňami, inteligenciou, výcvikom a finančnou podporou. To upevnilo Husajnovu moc doma, čo mu umožnilo rozdrviť mnohé vnútorné rebélie, ktoré z času na čas vypukli, niekedy jedovatým plynom. Dalo mu to aj všetku vojenskú silu, ktorú potreboval na ďalšie dobrodružstvo – napríklad v Kuvajte.


CIA nedokáže predpovedať túto najdôležitejšiu udalosť studenej vojny. To naznačuje, že bola taká zaneprázdnená podkopávaním vlád, že nerobila svoju primárnu prácu: zhromažďovanie a analýzu informácií.


Pád Sovietskeho zväzu tiež oberá CIA o dôvod jej existencie: boj proti komunizmu. To vedie niektorých k obviňovaniu CIA, že úmyselne nedokázala predpovedať pád Sovietskeho zväzu.

Je zvláštne, že rozpočet spravodajskej komunity sa po zániku komunizmu výrazne nezníži.


1992

V rokoch po skončení studenej vojny sa CIA čoraz viac využíva na ekonomickú špionáž. Ide o krádež technologických tajomstiev konkurenčných zahraničných spoločností a ich odovzdanie americkým.


1993

Chaos na Haiti narastá natoľko, že prezident Clinton nemá inú možnosť, ako odstrániť haitského vojenského diktátora Raoula Cedrasa pod hrozbou americkej invázie. Americkí okupanti nezatýkajú haitských vojenských vodcov za zločiny proti ľudskosti, ale zaisťujú ich bezpečnosť a bohaté odchody do dôchodku. Aristide je vrátený k moci až po tom, čo bol nútený prijať agendu priaznivú pre vládnucu triedu krajiny.


V prejave pred CIA pri oslave 50. výročia, prezident Clinton povedal: "Americký ľud sa z nevyhnutnosti nikdy nedozvie celý príbeh o vašej odvahe."


História agentúry sa bolestne vyjasňuje, najmä s odtajnením historických dokumentov CIA. Možno nepoznáme detaily konkrétnych operácií, ale vieme celkom dobre všeobecné správanie CIA. Dnes máme pozoruhodne presný a konzistentný obraz, opakovaný v každej krajine a overený z nespočetných rôznych smerov.


Prví novinári a spisovatelia, ktorí odhalili zločinecké správanie CIA, boli obťažovaní a cenzurovaní. V priebehu posledných dvoch desaťročí sa však prílev dôkazov stal ohromujúcim a CIA zistila, že nemá dostatok prstov na to, aby zapchala každú dieru v hrádzi. Platí to najmä v dobe internetu, kde informácie voľne prúdia medzi miliónmi ľudí.


Vezuel 💜 💜 Ľudové zhromaždenie živých ľudí https://nzosr.sk/ 👉🏻Email: contact@unitednewschannel.org vezuel@unitednewschannel.org 👉🏻 stiahnite si aplikáciu UNC: https://apps.wix.com/place-invites/invite-lp/53d67b6c-4a6c-4461-90dc-98c64e26f36d?ref=m_cl

💜 Odoberajte môj Youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCHsnDg0ZLFsPi921dvV13kA141 views0 comments